Chodząc po sklepach z meblami wszystkie proponowane przez dekoratorów rozwiązania wydają ci się banalne? Wszystko wygląda jak z podrzędnego amerykańskiego serialu, a większość twoich znajomych ma podobną, nudną aranżację mieszkania? Jeśli masz podobne odczucia możesz pokusić się o wystrój wnętrz w konkretnej tematyce. Dopasowany do ciebie, spójny i oryginalny wystrój wnętrz. Inspiracje możesz czerpać popularnych w popkulturze kluczy wizualnych. Dziś zajmiemy się stylem romantycznym.

Z czym to się je

Styl ten możemy kojarzyć z kinematografii, bo właśnie w takich wnętrzach przebywają antagoniści-miliarderzy albo wampiry o przeszywającym, smutnym spojrzeniu oraz tragicznej historii. Estetyka ta nawiązuje do epoki romantyzmu, kiedy ludowe legendy przybrały taką formę, w jakich znamy je dzisiaj. Szczególnie za sprawą Edgara Allana Poe, Goethego czy Adama Mickiewicza czy Williama Wordswortha. Dla tej estetyki charakterystyczne są ciemnie, stonowane barwy oraz ciężkie, drewniane meble. Żadna sklejka czy plastik. Tylko drewno i metal. Najlepiej, żeby meble wyglądały na stare, czyli mające dusze.

Jak w zamku wampirów

Próby aranżacji wnętrza w ten sposób mogą być niebezpieczne dla mniej doświadczonych dekoratorów. Łatwo jest przedobrzyć i nadać wnętrzu wygląd jak z horroru klasy B, a ten efekt raczej nie jest pożądany. Jak skorzystać ze stylu romantycznego, żeby nasze miejsce zamieszkania, nie wyglądało na przeklęte? Na pewno powinniśmy zrezygnować z malowania ścian na czarno. Taki zabieg zamyka optycznie przestrzeń, a przebywających w niej domowników wprawia w ponury nastrój, który wcale nie jest tak atrakcyjny jak na ekranie kina. Raczej powinniśmy postawić na wysokiej klasy meble w pożądanej estetyce. Raczej odrobinę eleganckiej ciemności niż obraz z czaszką na ścianie.

Nowocześnie, ale z duszą

Czarne meble w stylu vintage są tak romantyczne jak to tylko możliwe. Jednak w mniejszych pomieszczeniach mogą przytłoczyć. W takim wypadku lepszym wyborem będą meble w jaśniejszych kolorach i eleganckich kształtach. Na przykład regały w kształcie księżyca albo kojarzące się z trumną. Krzesła i fotele też powinny raczej nawiązywać do estetyki epoki romantyzmu, ale być zaprojektowane z myślą o współczesnych użytkownikach. Warto zadbać też o eleganckie dodatki jak np. stojąca lampa ze stylowym abażurem. Tego typu wnętrza nie wyglądają najlepiej oświetlone górnym światłem. Lepiej rozstawić różne źródła ciepłego światła pod ścianami lub blisko stołu czy kanapy. Taki zabieg pozwoli dodać pomieszczeniu unikalny klimat.

Dla kogo

Jeśli masz duszę romantyka, lubisz ludowe bajania o wampirach, strzygach i upiorach, często wpadasz w melancholię ten wystrój wnętrz jest dla ciebie. Na pogotowiewnetrzarskie.com na pewno znajdziesz osobę, która doradzi jak nie przedobrzyć.

Written by Mati

Leave a Comment