Budownictwo specjalne jest czymś, z czym mamy do czynienia na co dzień. Jeśli podczas spaceru mijamy wały przeciwpowodziowe, to możemy być pewni, że są one efektem budownictwa specjalnego. Aby coś takiego mogło powstać potrzebni są specjaliści, zajmujący się badaniem gruntu a także geodeci. W całym procesie uczestniczyć muszą też projektanci, którzy m.in. biorą pod uwagę charakter podłoża. W budownictwie ważna jest również melioracja gruntu i sprawdzenie kondycji gleby. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie potrafią znaleźć rozwiązanie w kwestii chronienia danego terenu przed zalaniem rzeką. Melioracja z kolei pomaga odpowiednio zadbać o glebę, a jest ona ważna dla każdego mieszkańca. Jak już mowa o gruntach, to trzeba wiedzieć, kto się w tym specjalizuje. Dziedziną, której sednem jest badanie i analizowanie gruntów, jest geotechnika. Bez geotechników nie jest możliwe wznoszenie budowli ani przygotowywanie terenów do jej powstania. Zanim w ogóle zacznie się budowę, inżynier geotechnik dokonuje takich czynności jak wiercenie otworów w podłożu i pobieranie próbki gruntu. Grunt ten jest następnie analizowany w laboratorium. Sprawdza się jego zagęszczenie i poziom wód gruntowych. Geotechnicy wiedzą, że muszą uważać również na pewne zagrożenia. Przy pracy na trudnym gruncie zagrożeniem może być nam przykład wysoki stan wód gruntowych. Badanie pod kątem stanu wód gruntowych trzeba przeprowadzić, kiedy plan budynku zawiera również piwnicę. Geotechnika zakłada odpowiedni zakres badań gruntu i badania laboratoryjne. Budownictwo specjalne wymaga również stosowania systemów deskowań. Można wymienić deskowanie łukowe, deskowanie ramowe czy dźwigarowe. Różne systemy deskowań mają swoje zastosowanie dla różnych celów, np. deskowanie dźwigarowe nadaje się idealnie do deskowań ściennych, podczas gdy przy deskowaniu jednostronnym chętnie wykorzystamy kozły oporowe. Jak już mowa o podporach, to warto także pamiętać o podporach stropowych, które oszczędzają dużo miejsca i czasu. Osoby, zajmujące się zawodowo architekturą i nieruchomościami, muszą znać takie szczegóły, aby nie spotkała ich niemiła niespodzianka. 

Written by Mati

Leave a Comment