Zapewne zdecydowana większość (a kto wie, może nawet wszyscy) osób czytających ten artykuł zetknęła się przynajmniej jeden raz w życiu z ultrasonografem, nazywanym potocznie aparatem USG. Żyjemy w czasach w których coraz więcej chorujemy, istnieje też coraz więcej poważnych chorób i schorzeń, które mogą nas dopaść w najmniej oczekiwanym momencie naszego życia i to nieważne czy jesteśmy kimś młodym i pozornie zdrowym, czy też osobą starszą i na emeryturze.

Rośnie też świadomość pacjenta i coraz częściej gdy widzimy u siebie jakieś złe lub podejrzane objawy, to decydujemy się szybką wizytę w przychodni lub szpitalu, zamiast czekać aż nasza potencjalna choroba rozwinie się w bardziej drastyczny sposób, który potem może okazać się o wiele cięższy do wyleczenia.

Kiedy idziemy z wizytą do szpitala, bo widzimy właśnie u siebie jakieś symptomy potencjalnego schorzenia, to aparat USG jest właśnie jednym z pierwszych i najbardziej podstawowych narzędzi, jakie nasz lekarz użyje żeby sprawdzić czy nie jesteśmy chorzy. Ultrasonograf jest aparatem diagnostycznym, który używany jest do rozpoznawania wielu rodzajów schorzeń, takich jak schorzenia układu krążenia, zmiany nowotworowe czy też stany zapalne.

Fakt, że polska służba zdrowia jest zbyt słabo dofinansowana znany jest chyba każdemu z nas. Niestety skutki tego złego stanu rzeczy widoczne są również w liczbie aparatów USG używanych w szpitalach. Jest ich po prostu za mało.

Ceny aparatów USG mają na to na pewno duży wpływ, ponieważ urządzenia te nie należą do najtańszych. Podstawowe „mini ultrasonografy” potrafią kosztować po 8-9 tysięcy złotych, jednak większość szpitali potrzebuje dużych i stacjonarnych aparatów USG. Ich ceny są o wiele większe – potrafią one kosztować od 30 do nawet 40 tysięcy złotych za jedno urządzenie.

Written by radosnaszkola.org.pl

Leave a Comment