Krótkowzroczność, nazywana także miopią, jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, która jednak w prosty sposób może być skorygowana odpowiednio dobranymi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Jak objawia się krótkowzroczność i z jakimi objawami należy zgłosić się koniecznie do okulisty?

Na czym polega krótkowzroczność?

Przy krótkowzroczności problemem staje się postrzeganie obiektów oddalonych od osoby patrzącej. Są one niewyraźne i rozmazane. Spowodowane jest to zbyt dużą mocą optyczną wynikającą z kształtu rogówki w stosunku do długości gałki ocznej. Obraz tworzy się w takim przypadku nie na siatkówce, co powoduje jego rozmycie.

Krótkowzroczność (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc) jest wadą wzroku, która najczęściej pojawia się u dzieci i dojrzewającej młodzieży. W przypadku zaobserwowania mrużenia oczu przez dziecko lub nastolatka, pojawiających się bólów głowy, zmęczenia i problemów z właściwym odczytywaniem treści na oddalonej tablicy szkolnej, należy udać się do okulisty, który będzie w stanie zdiagnozować wadę wzroku i zaleci odpowiednie akcesoria do jej korygowania.

Krótkowzroczność może być także spowodowana niewłaściwym trybem życia – zbyt częstym używaniem przez dzieci i nastolatki smartfonów, tabletów czy laptopów. Według badań kontrolnych przeprowadzanych w 2016 roku, dbanie o częste przebywanie na świeżym powietrzu przez dzieci i ekspozycja ich wzroku na naturalne światło słoneczne, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia tej wady.

Jak koryguje się krótkowzroczność?

Najczęściej stosowaną metodą korygowania krótkowzroczności są okulary lub soczewki kontaktowe. Nowoczesne soczewki kontaktowe Acuvue to wygodny sposób korekcji dla wszystkich osób, które prowadzą aktywny tryb życia, na przykład uprawiając zawodowo lub amatorsko sport. Dzięki soczewkom, które w żaden sposób nie ograniczają widzenia, są one w stanie dalej trenować w ulubionej dziedzinie, nie bojąc się o uszkodzenie okularów, które jest możliwe np. w przypadku gier zespołowych.

Wygoda noszenia soczewek kontaktowych powoduje, że ta metoda korygowania wzroku jest wybierana coraz częściej. Różnego rodzaju modele soczewek, 1-dniowych, dwutygodniowych lub miesięcznych pozwalają każdemu zdecydować się na najwygodniejszą opcję. W przypadku soczewek wielorazowych ważne jest jedynie zadbanie o odpowiednią higienę ich zakładania, zdejmowania i przechowywania z użyciem płynu dezynfekującego. Istotne będzie także stosowanie odpowiednich środków nawilżających powierzchnię oka, jeśli dużo czasu spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach lub przed ekranem laptopa czy komputera. Odpowiedni komfort zapewnią krople do oczu stworzone z myślą o użytkownikach soczewek.

Written by radosnaszkola.org.pl

Leave a Comment