Jaskra to określenie grupy chorób narządu wzroku, w wyniku których dochodzi do stale rozwijającego się i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. To z kolei może prowadzić do znacznego pogorszenia lub nawet całkowitej utraty wzroku. Jednak wczesne wykrycie tego schorzenia daje możliwość zapobiegania dalszemu jego rozwojowi. Dokonuje się tego poprzez obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku pacjenta. Do tej pory stosowane były trzy rodzaje metod leczenia, czyli farmakologia, laseroterapia oraz interwencja chirurgiczna. Teraz pojawia się kolejna metoda, UCP, o której opowiadać będzie dzisiejszy artykuł.

UCP – ultrasonograficzne leczenie jaskry

Ultrasound Ciliary Plasty, czyli po polsku ultradźwiękowa plastyka ciała rzęskowego, to nowy rodzaj leczenia jaskry za pomocą energii ultradźwiękowej. Zabiegi tego rodzaju przeprowadza się na pacjentach, w których przypadku leczenie farmakologiczne nie dało oczekiwanych rezultatów. Jest to nowa alternatywa dla zabiegów laseroterapii oraz chirurgicznych.
W przypadku UCP zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego następuje poprzez zmniejszenie produkcji cieczy wodnistej. Jest to technika nieinwazyjna, jednak zabieg przeprowadzany jest na sali operacyjnej, a pacjentowi podane zostaje znieczulenie miejscowe. By zostać zakwalifikowanym do tego rodzaju zabiegu, osoba leczona musi przejść kilka badań i precyzyjnych pomiarów. Polecamy model: https://www.mdt.pl/eyeop1-ucp-system-urzadzenie-do-leczenia-jaskry-

Jak przebiega zabieg UCP

Po znieczuleniu miejscowym pacjenta lekarz ustawia przetwornik, którego zadaniem jest emitowanie ultradzięków o określonej częstotliwości. Powinien on znajdować się na oku, w którym wykryta została jaskra. By zabieg był bezpieczny i jak najbardziej precyzyjny, aplikator ultradźwięków zostaje przyssany do powierzchni oka za pomocą specjalnej mikropompy, w odróżnieniu do zbiegu cyklofotokoagulacji. Skoncentrowana wiązka lecznicza jest aplikowana na kilka sektorów twardówki, bezpośrednio pod którymi znajduje się ciało rzęskowate.
W wyniku kontrolowanego wzrostu temperatury tkanki następuje w niej delikatne porażenie ciała rzęskowatego powodujące lepszy przepływ cieczy wodnistej z przedniego do tylnego odcinka oka. Znacznie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Ten rodzaj zabiegu nie ma wpływu na sąsiadujące z okiem tkanki oraz nie narusza bariery wodnej krwi. Ultradźwięki docierają do głębokich tkanek bez potrzeby interwencji chirurgicznej. W odróżnieniu od laseroterapii, fale dźwiękowe bez problemu przechodzą przez tkanki biologiczne bez względu na ich rodzaj oraz pigmentację.
Zabiegi wykonywane są przy pomocy specjalistycznych urządzeń jak EyeOP1 UCP system, które oferuje sklep MDT. Jest to zaawansowany technologicznie aparat pozwalający na leczenie jaskry otwartego kąta, bez względu na wcześniej podjęte terapie oraz ich skutek.

Written by Mati

Leave a Comment