W przypadku choroby, jaką jest alkoholizm, często spotykamy się ze zjawiskiem tzw. błędnego koła. Polega ono na życiu od jednego odwyku do drugiego. Chory po detoksie zostaje skierowany na leczenie do zamkniętego ośrodka terapeutycznego, po kilku miesiącach abstynencji dostaje wypis do domu. Szybko jednak jego motywacja do pozostania w trzeźwości maleje i na nowo sięga po alkohol. Ciąg alkoholowy zostaje przerwany detoksem, a następnie kieruje się chorego na odwyk. Taka sytuacja może trwać latami.

W konsekwencji alkoholik:

  • traci motywację do pozostania w trzeźwości
  • czuje brak wsparcia, samotność
  • pogłębia swoje problemy psychiczne lub w nie popada
  • wyniszcza swój organizm, co skutkuje przewlekłymi schorzeniami lub przedwczesnym zgonem
  • może doprowadzić do szybkiego zgonu w wyniku zbyt dużego zatrucia etanolem obecnym w alkoholu

Co zrobić, by psychoterapia alkoholowa była skuteczna

Przede wszystkim chory nie tylko ma pracować nad swą motywacją do niepicia, ale również potrzebuje wsparcia otoczenia, które przecież pełne jest pokus. Zatem rodzina i znajomi powinni mu pomóc:

  • nie namawiać do współudziału w imprezach, na których jest alkohol
  • wyeliminować obecność alkoholu z domu
  • wybierać takie miejsca na wspólne spędzanie czasu, w których nie podaje się alkoholu
  • nie piętnować chorego, nie obwiniać i nie wyśmiewać

Aby chory mógł przyzwyczaić się do funkcjonowania bez alkoholu w swoim otoczeniu – szczególnie w pierwszym okresie – może skorzystać z zabiegu zaszycia alkoholowego. W Opolu wykonuje go Centrum Medyczne Alkomedica. Wszywka alkoholowa pozwala choremu uwolnić się od pokusy sięgania po trunek. W efekcie może on nauczyć się na nowo żyć w otoczeniu, które kojarzyło mi się z nałogiem. Wszywka alkoholowa nie wymaga skierowania lekarskiego – w Centrum przeprowadza się badania kwalifikujące do zabiegu. Więcej informacji o wszywce alkoholowej w Opolu można znaleźć tu https://www.opole.alkomedica.pl/.

Warto dodać, że działanie wszywki alkoholowej może wynosić nawet do 12 miesięcy. To optymalny czas na realizację celów psychoterapii, trenowania motywacji, przyzwyczajenia alkoholika do funkcjonowania bez trunku, a także rozpoczęcie skutecznej rekonwalescencji wyniszczonego etanolem organizmu.

Written by Mati

Leave a Comment