Znajomość języków programowania jest dzisiaj jedną z najbardziej poszukiwanych umiejętności na rynku pracy. Już teraz wiadomo, że w najbliższych kilkunastu latach ten stan rzeczy będzie się tylko pogłębiał – wyraźnie wskazuje na to coraz większa powszechność internetu, aplikacji mobilnych, a także firm i usług działających poprzez sieć. To wszystko sprawia, że kodowanie jest jedną z najbardziej poszukiwanych i perspektywicznych umiejętności, warto więc postawić na naukę programowania już od najmłodszych lat.

Kodowanie w przedszkolu – czy to możliwe?


Odpowiedź brzmi – tak! Programowanie dla dzieci wygląda oczywiście zupełnie inaczej niż u dorosłych. Chodzi przede wszystkim o pobudzenie logicznego myślenia i połączenie zabawy z analitycznym rozwiązywaniem przedstawionych zadań. Pomoce i akcesoria zostały zaprojektowane tak, by nie nudzić dzieci definicjami i komendami programistycznymi oraz zawiłymi teoriami, a wspierać rozwój umiejętności związanych z planowaniem, myśleniem przestrzennym i matematycznym oraz tworzeniem wzorców myślowych i rozkładaniem problemu na części, co stanowi najlepszą możliwą bazę pod naukę twardego programowania w przyszłości i znacząco usprawnia ten proces. Pomoce do nauki kodowania nie wymagają użycia komputera. Co ważne, uwzględniono w nich temperament dzieci, w związku z czym nauka często odbywa się w ruchu oraz na konkretnych, zrozumiałych przykładach. Umożliwiono także pracę w grupie oraz rozdzielenie konkretnych zadań pod kątem indywidualnych predyspozycji, ponieważ jak wiadomo, każde dziecko rozwija się inaczej.

Jak wybrać odpowiednie pomoce do nauki kodowania?


Istotnym aspektem jest odpowiednie dobranie pomocy do wieku ucznia. Możliwości i procesy myślowe czterolatka są znacząco inne, od dziesięcioletniego dziecka, jednak w obu przypadkach można wybrać adekwatne akcesoria. Dobrym rozwiązaniem mogą być plansze i maty które ćwiczą klasyfikowanie i kodowanie przedmiotów według różnych poziomów trudności i wariantów zabawy. Do rozwijania zdolności strategicznych i analitycznych przyczyniają się również gry dywanowe, wzorowane między innymi na grze w szachy. Dobrym wyborem są także gry z figurami które uwzględniają zarówno potrzebę interaktywnej zabawy w ruchu jak i rozwój kompetencji matematycznych i językowych oraz orientacji w terenie. Niezwykle zaawansowanym technicznie rozwiązaniem są roboty edukacyjne wyposażone w czujniki które można programować według różnych scenariuszy uwzględniających reakcje na dźwięki, przeszkody czy dotyk. Wszystkie przedmioty znajdujące się w sklepie https://mojebambino.pl/ posiadają informacje odnośnie grupy wiekowej dla której są adresowane, oraz spełniają wymagania Ministerstwa Edukacji.

Wspomniane wyżej akcesoria i pomoce stanowią najlepszy wstęp do programowania, pozwalają na odpowiednio wczesnym etapie wykształcić zdolności analityczne dziecka, rozbudzić ciekawość i stworzyć podstawę do bardziej zaawansowanego programowania w dalszym procesie edukacyjnym.

Written by Mati

Leave a Comment