Każdy, kto planuje zakup mieszkania lub domu z pewnością spotkał się z określeniem rynek pierwotny lub wtórny. Podczas podejmowania decyzji, warto rozważyć, jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze. Kluczowy jest tu termin zakupu, ponieważ niektóre nieruchomości z rynku pierwotnego dopiero powstają lub też są w planach. Rynek wtórny to najprościej rzecz ujmując kupno mieszkania bezpośrednio od właściciela. Przed podjęciem tego ważnego kroku, warto dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim staniemy się jego nowymi właścicielami.

Dlaczego stan techniczny mieszkania z rynku wtórnego jest tak ważny

Mieszkania zakupione na rynku wtórnym to takie, które przez dłuższy lub krótszy czas były użytkowane przez inne osoby. Planując zamieszkać w takim lokum, warto zwrócić uwagę nie tylko na to, czy rozkład mieszkania jest odpowiedni i jakie są widoki za oknem. Ważny jest przede wszystkim jego stan techniczny, a także prawny. Dlatego przed podpisaniem umowy należy dowiedzieć się, kiedy był przeprowadzony generalny remont, kiedy była wymieniana instalacja, przyjrzeć się ścianom, czy nie ma zacieków, czy nie są zagrzybione, sprawdzić stan podłóg oraz okien. Najbezpieczniej jest do oględzin mieszkania poprosić osobę z branży remontowo-budowlanej, który fachowym okiem spojrzy na nie od strony technicznej. Może się bowiem okazać, że cena wcale nie jest tak atrakcyjna, biorąc pod uwagę środki, które będzie trzeba przeznaczyć na potrzebny remont. Korzystając z portali ogłoszeniowych, pomocnych w zakupie mieszkania, jak kazo.pl można poprosić agenta o pomoc w zgromadzeniu informacji na temat stanu interesującego mieszkania.

Jak zatem bezpiecznie kupić nieruchomość z rynku wtórnego

Nikt nie chce, by po zakupie mieszkania spotkała go przykra niespodzianka, wynikająca ze złej sytuacji prawnej lub technicznej nieruchomości. Dlatego decydując się na to konkretne należy:

  • podpisać umowę przedwstępną jako zabezpieczenie przed wycofaniem się z transakcji
  • uwzględnić w niej protokół na temat stanu technicznego nieruchomości
  • dokładnie przeczytać umowę kupna-sprzedaży
  • ubezpieczyć nieruchomość

Tych kilka niezwykle ważnych elementów pozwala uniknąć późniejszych nerwów i pozwala cieszyć się w pełni z nowo nabytego mieszkania i skupić na ewentualnych kosmetycznych przeróbkach, by było funkcjonalne i gustowne.

Written by Mati

Leave a Comment