Aby gabinet stomatologiczny mógł zapewniać profesjonalną pomoc dla swoich pacjentów i szeroki zakres świadczonych usług, konieczne jest posiadanie niezbędnego wyposażenia – nowoczesnych urządzeń diagnostycznych. Należy także zadbać o zaopatrzenie w wysokiej klasy narzędzia dentystyczne, które pozwolą na przeprowadzanie zabiegów w efektywny i bezbolesny sposób. Jakie instrumentarium najczęściej używane jest podczas pracy lekarza-dentysty oraz personelu pomocniczego?

Podstawowy sprzęt stomatologa

Do akcesoriów niezbędnych podczas codziennej pracy, zaliczyć można zagłębniki – służące między innymi do wykrywania i diagnozy ubytków, oraz badania wrażliwości tkanek zęba na bodźce, obrotowe lusterka stomatologiczne (w tym powiększające), zestawy pęset, a także różnej wielkości nakładacze, upychacze do nici i nożyczki. Ważne jest, aby sprzęt był wykonany ze stali nierdzewnej i nadawał się do sterylizacji. Wygodnymi dodatkami są profilowane powierzchnie, które zapewniają stabilny uchwyt.

Istnieje szereg narzędzi, które są niezbędne lub bardzo pomocne w czasie wykonywania zabiegów. Są to zarówno bardzo proste przedmioty, takie jak trzymacze do igieł chirurgicznych, kleszcze, pluggery, rozwieracze jamy ustnej – zapewniające suchość i odpowiedni dostęp do pola operacyjnego, dźwignie do ekstrakcji zębów, a także bardziej zaawansowane – na przykład instrumenty multifunkcyjne. Są one szczególnie wygodne podczas odbudowy kompozytowej, umożliwiają pracę bez konieczności zmieniania narzędzi, a dzięki wysokiej twardości (40 procent twardsze niż stal) pozwalają na skuteczne modelowanie.

Ciężko również wyobrazić sobie gabinet stomatologiczny bez specjalnych wierteł do ubytków. Ważne jest, aby lekarz miał dostęp do wielu kształtów, rozmiarów, a także typów – np. na turbinę, kątnicę i prostnicę. Wszystko po to, aby maksymalnie dopasować narzędzie do stanu uzębienia pacjenta. Istotne jest również zaopatrzenie w produkty do polerowania wypełnień.

Osobną kategorią o której warto wspomnieć, jest sprzęt wykorzystywany przy leczeniu kanałowym – endodontycznym. Powodzenie zabiegu zależy w takiej sytuacji od precyzji, z jaką lekarz odizoluje zainfekowaną bakteryjnie miazgę od tkanek pacjenta. Pozostawienie nawet niewielkiej ilości chorej miazgi skutkuje dalszymi dolegliwościami bólowymi, a także postępującą degeneracją zęba. Sytuacje komplikuje również fakt, że wiele osób posiada trudne do skutecznej penetracji kanały zębowe – w związku z tym aby przeprowadzić efektywne leczenie, konieczne są nowoczesne narzędzia dentystyczne, które cechują się wysoką elastycznością, a także wkłady, które uszczelniają kanały.

Wszystkie narzędzia i preparaty niezbędne do świadczenia wysokiej jakości pomocy dentystycznej znajdziesz na stronie Marrodent – sklep.marrodent.pl. Zapraszamy.

Written by Mati

Leave a Comment