Topinambur w Polsce nie jest zbyt mocno znany. Jest to roślina, która zawędrowała do nas prosto z Ameryki Północnej. Znana jest od bardzo dawna ze względu na swoje właściwości. Można powiedzieć, że jest to roślina, która bardzo ładnie wygląda, ale i równie dobrze smakuje, dlatego jej popularność cały czas rośnie. Warto, zatem się skupić na tych wszystkich właściwościach, które po zastosowaniu topinamburu wpływają pozytywnie na nasze zdrowie.

Wybrane właściwości topinamburu

Jest to roślina, która idealnie nadaje się dla osób, które mają problemy z cukrzycą. Zawiera bardzo dużo potrzebnej trzustce insuliny. Regularne stosowanie topinamburu przynosi same pozytywne efekty. Można roślinę zjadać go ugotowaniu, ale można również stosować ją w formie wyciągów i soków. Niewielka ilość pozwala na utrzymanie poziomu cukru na bezpiecznym dla zdrowia poziomie. Insulina pozwala również na szybsze odchudzanie i wielu osobom na pewno na tym bardzo zależy. Do tego doliczamy również obniżanie złego cholesterolu, z którym problemy ma wiele osób. W tej roślinie znajdziemy również bardzo duże ilości magnezu czy witaminy z grupy B. pomaga to na stres i problemy układu nerwowego. Wspomniany sok można nie tylko pić, ale można go również stosować zewnętrzne na oparzenia czy na problemy z łuszczycą. 

 Zastosowanie topinamburu w posiłkach

Można powiedzieć, że topinambur to coś bardzo podobnego do ziemniaka, a zatem nie ma żadnego problemu, aby zrobić z niego frytki. Cała procedura przygotowania i smażenia jest dokładnie taka sama jak w przypadku tradycyjnych frytek, jakie wiele osób uwielbia. Różnica jest taka, że tutaj mamy produkt zdrowy. Można również zrobić specjalne krem z topinamburu, a nawet sałatkę. Topinambur ma wszechstronne zastosowanie, dlatego każdy, kto chce go zastosować coś dla siebie znajdzie. Warto wiedzieć wszystko o tej roślinie. Zdrowy topinambur – pochodzenie, wygląd, właściwości, zastosowanie, uprawa, to okazja do tego abyśmy zadbali trochę o siebie. Małym wysiłkiem można będzie to zrobić. 

Written by Mati

Leave a Comment