Piec centralnego ogrzewania to centralny układ, którego zadaniem jest zapewnienie energii cieplnej poprzez spalanie paliwa. W takim piecu występuje wysoka temperatura spowodowana spalanym w jego wnętrzu paliwem. Piec składa się z komory z paleniskiem, płaszcza wodnego i drzwiczek rewizyjnych, przez które wykonujemy czynności obsługowe.

Piec powinien być szczelny, aby nie zaciągał niekontrolowanego powietrza zakłócającego cug komina. Punktami, które są najbardziej narażone na rozszczelnienie są drzwiczki. Uszczelnienie tych elementów opiera się w oparciu o materiały ognioodporne, które są jedynym właściwym rozwiązaniem dla pieców centralnego ogrzewania. Inne tego typu materiały nie sprawdziłyby się, ze względu na to, że uległyby uszkodzeniu na skutek ognia. I tak oto do uszczelniania krawędzi drzwiczek używa się sznur ceramiczny, który nie ulega zapaleniu, ani nie topi się w wysokiej temperaturze. Powierzchnie drzwiczek także są zabezpieczone przez maty ceramiczne wykonane z podobnego materiału jak sam sznur. Zaleca się okresową wymianę tych elementów, gdyż ulegają one z czasem zużyciu. Szczególnie sznur ceramiczny jest narażony na wgniecenia spowodowane częstym otwieraniem i zamykaniem drzwiczek.

Jest on oczywiście na tyle elastyczny, że nie stanowi to dla niego żadnego problemu, jednak z czasem może okazać się, że wgniecenia są na tyle duże, że nie zapewniają już odpowiedniego uszczelnienia, a co za tym idzie piec staje się dość niebezpieczny. Sznury jak i maty nie kosztują dużo dlatego nie warto na nich oszczędzać. Maty także doskonale nadają się do uszczelniania drzwiczek rewizyjnych na przewodach kominowych.

Written by radosnaszkola.org.pl

Leave a Comment