Bulimia, anoreksja, jedzenioholizm, kompulsywne objadanie się – każde z tych zaburzeń związanych z jedzeniem wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Celem wyjścia z zaburzeń jest osiągnięcie psychicznej równowagi oraz nauczenie się, jak normalnie jeść. Choć dla osób postronnych może się to wydawać banalnym zadaniem, każdy, kto ma doświadczenie z zaburzeniami odżywiania, ma swoją wersję historii. Niestety, po wielu miesiącach lub nawet latach stosowania diet (często nieprzemyślanych, niespersonalizowanych i wykańczających organizm), ciało i umysł nie potrafią rozróżniać głodu i zapotrzebowania. Ale jest to zrobienia.

Jak nauczyć się zdrowo jeść

Choć nie jest to łatwe, z zaburzeń da się wyjść. Droga może prowadzić przez wyboje, ale może ona zostać wsparta pomocą z zewnątrz. Osoba, która ma problem z określeniem, ile i jak powinna jeść, znajdzie swoją odpowiedź u dobrego specjalisty-dietetyka. Jednak określenie zdrowego, odżywczego jadłospisu to nie wszystko. Gotowanie i przebywanie w kuchni może być w pierwszym tygodniach lub miesiącach dodatkowym wyzwaniem dla zdrowiejącej osoby. Ktoś, kto liczył kalorie obsesyjnie, powinien z tego liczenia zacząć rezygnować. Skupienie na takich czynnościach mogłoby spowodować nawroty, a tego każdy wolałby uniknąć.

Aby ułatwić sobie proces zdrowienia, można zdecydować się na usługi firm dowożących spersonalizowane posiłki na cały dzień. Dieta pudełkowa Katowice uwzględni zarówno zapotrzebowanie kaloryczne, jak i inne preferencje pokarmowe. 

Dlaczego warto. Dieta pudełkowa

– odpowiednio zbilansowane posiłki wspomogą osłabiony zaburzeniami organizm: odżywią komórki i przyspieszą psychiczne zdrowienie,

– dieta pudełkowa pozwoli osobie wychodzącej z zaburzeń nie przytyć, tylko powrócić do naturalnej wagi i zachować ją,

– zapakowane posiłki ułatwiają dozowanie jedzenia i zapobiegają podjadaniu,

– psychika odpoczywa, bo jedzenie jest pod kontrolą – obsesyjne myślenie zaczyna się wyciszać,

– dania są dietetyczne, ale pyszne, dzięki czemu zaspokojone są również potrzeby odczuwania smaku.

Written by Mati

Leave a Comment